english version

Dorian Gray

história

História Dorian Gray siaha až do roku 1992, kedy bola skupina založená. Počas svojej existencie si Dorian Gray pripísali na svoje konto tri albumy. Ich hudba a text zachytáva pocity a vplyvy, ktorými skupina prechádza už bez mala dvadsať rokov.

Prvé album bolo nahraté v roku 1998, ale svojim zvukom a štýlom neoslovilo žiadne vydavateľstvo a preto bolo desať rokov “odložené v šuplíku“. Väčšinu piesní skomponoval Vadim Bušovský a texty napísal legendárny básnik Jozef Urban. Táto nahrávka mala surový zvuk s veľkou dávkou rock'n'rollu.

Druhé album uzrelo svetlo sveta v roku 2001. Tu autorsky zapracoval ex-spevák Rasťo Šulc a celé album má odlišný zvuk a náladu ako prvé. Bolo cítiť posun v hudobnom žánri k ľahkému art rocku. Zatiaľ posledná nahrávka vyšla v roku 2008 pod názvom “Aj teba sa to týka“. Tu Dorian Gray predstavili svoj zatiaľ najtvrdší postoj ku krivdám života a to hudbou aj textom. Album bol nahrávaný tradičným spôsobom - live v štúdiu. Vyšiel ako dvojalbum s nahrávkou “Dorian Gray 98“. Hudbu napísal Vadim Bušovský a otextovali ju Martin Sarvaš a Braňo Moskáľ.

Z príjemných úspechov si treba spomenúť na koncert britských Jethro Tull, kde Dorian Gray v roku 1996 hrali ako predskokan. V roku 2002 si Vadim a Boris “zajamovali“ so svetoznámym basgitaristom Billym Sheehanom v bratislavskom klube Hystéria a v roku 2012 Dorian Gray predskakoval svetovej legende Guns N' Roses.